Kampania społecznaTwoje organy mogą dalej grać!
Kampania społeczna ,,Twoje Organy mogą dalej grać’’ jest autorską kampanią Centrum Medycznego Gizińscy oraz Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy, kierowanej przez prof. dr hab. n. med. Zbigniewa Włodarczyka
Projekt powstał z myślą o kreowaniu otwartego i wspierającego społeczeństwa, wolnego od obaw i uprzedzeń związanych z przeszczepami, oraz promowaniu transplantacji jako skutecznej metody leczenia.
Nasza innowacyjna kampania społeczna ma pomóc w zwiększeniu świadomości społeczeństwa na temat transplantacji narządów ludzkich.
Dlaczegotransplantologia?
Transplantologia ukazuje kruchość życia, ale też moc człowieczeństwa. Wskazuje na to, że zdrowie każdego z nas, życie i śmierć są naszą wspólną sprawą, a nie tylko kwestią indywidualną. Jako istoty żywe jesteśmy podobni i zespoleni w jeden organizm, że możemy dawać sobie życie. Włączenie kwestii czysto medycznych w świat kultury jest bezcenne, próbuje na powrót zaczarować ludzkie życie. Gra toczy się o stawkę, a stawka jest tym większa, im większa jest wartość, czyli życie ludzkie.
Dlatego też opracowaliśmy nasze hasło „Twoje organy mogą dalej grać”, w którym połączono transplantację z grą, muzyką i sportem. Wprowadzenie zaimka dzierżawczego „Twoje” jednoznacznie sugeruje możliwość transplantacji własnych organów dla ratowania życia innych osób. Użycie słowa „grać” pozwala na powiązanie transplantacji z muzyką i sportem, przyczyniając się do budowy rozpoznawalności poprzez utrwalanie pewnych skojarzeń. Nasze hasło w wyjątkowy sposób łączy te wszystkie elementy, pokazując, że nawet po śmierci, nasze organy mogą dalej grać, dając nadzieję, życie i zdrowie innym.
Nie przechodź obok tego tematu obojętnie
Jednym z głównych wyzwań w dziedzinie transplantologii jest ciągły brak wystarczającej liczby dostępnych organów do przeszczepów. Promowanie projektu dotyczącego transplantacji może skłonić więcej osób do zarejestrowania się jako dawcy i zwiększyć świadomość w tym zakresie.
Ulotki, które przygotowujemy, mają na celu edukację społeczeństwa w zakresie transplantacji. Natomiast metka z oświadczeniem woli to symbol zaangażowania i gotowości do pomocy innym. Nosząc ją, wyrażamy swoją zgodę na oddanie narządów po śmierci, dając tym samym nadzieję tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Naszym celem jest, aby jak najwięcej osób zdecydowało się na ten krok, mając pełną świadomość znaczenia swojej decyzji.
Pamiętaj, to może dotyczyć Twojego życia lub życia Twoich Najbliższych!
Oświadczenie woli na pobranie narządów i tkanek:Pobierz
26.01.2024 r. – Inauguracja projektuOgólnopolski Dzień Transplantacji
26.01.2024 r. opublikowano post na Facebooku (Zobacz) oraz uruchomiono internetowe badanie ankietowe (post osiągnął zasięg ponad 15 tys. osób, zdobył ponad 270 reakcji, a w badaniu ankietowym wzięło udział 1019 osób). Celem badania ankietowego była ocena postaw społecznych wobec transplantacji.
Miło nam poinformować, że zakończyliśmy także drugie badanie przy współpracy Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Pracowni Rozwoju Regionalnego Wydziału Zarządzania PBŚ wśród nauczycieli oraz uczniów kończących szkołę w woj. kuj-pom. Przygotowujemy się wspólnie z Kujawsko-Pomorskim Kuratorem Oświaty i Kliniką Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy do regionalnej konferencji pt: „TWOJE ORGANY MOGĄ DALEJ GRAĆ – Holistyczne podejście do edukacji – wielowymiarowa profilaktyka prozdrowotna”, która odbędzie się 30 października br. Konferencja kierowana jest do nauczycieli i dyrektorów szkół publicznych każdego typu woj. kujawsko-pomorskiego, rodziców, wizytatorów oraz wszystkich tych, którzy zainteresowani są profilaktyką prozdrowotną.
UzyskanePatronaty Honorowe
- Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
- Prezydent Miasta Bydgoszczy
- Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty
- Poltransplant
- Narodowy Fundusz Zdrowia
- Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy
Pierwszym partnerem naszej kampanii jest Bank Spółdzielczy w Koronowie. Warto podkreślić, że banki spółdzielcze często angażują się w różnorodne przedsięwzięcia, odpowiadając na potrzeby lokalnych społeczności. Dzięki wsparciu, edukacji i społecznej odpowiedzialności, budują przyjazne relacje, które przynoszą korzyści wszystkim zaangażowanym.
Zapraszamy do współpracy partnerów, którzy aktywnie zaangażują się w nasz projekt, promując hasło kampanii, współorganizując różne inicjatywy.
Razem możemy zwiększyć świadomość i akceptację dla transplantacji, ratując tym samym życie wielu osób. Dołącz do nas i spraw, aby i Twoje organy mogły dalej grać!
Naszedziałania
Nasze roll-upy zostały umieszczone w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, w tym w Wydziale Uprawnień Komunikacyjnych (WUK), w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia! Wielkie podziękowania dla Pana Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, Pani Grażyny Dziedzic Kujawsko-Pomorskiej Kurator Oświaty oraz Dyrekcji Narodowego Funduszu Zdrowia za wsparcie naszej inicjatywy. Występujemy także na imprezach plenerowych, do tej pory braliśmy udział w akcjach takich jak:
- Memoriał Żanetty Kaźmierczak – Zawody Nordic Walking
- „Festiwal Zdrowia” w Szkole Podstawowej nr 38 w Bydgoszczy
- 1 Białobłocka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych „Razem z ZAZ-EM”
- Profesor dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk brał udział w wydarzeniu w Kościelisku
Kontynuujemy promowanie naszej kampanii społecznej „Twoje organy mogą dalej grać”.
Zachęcamy do wsparcia naszej kampanii poprzez:
- Rejestrację jako dawca narządów
- Dystrybucję naszych ulotek w swoim miejscu pracy
- Podzielenie się informacjami o kampanii w mediach społecznościowych
W sobotę 10 sierpnia 2024 roku, uczestniczyliśmy w wyjątkowym wydarzeniu, które przyciągnęło pasjonatów biegania i nordic walkingu z całego regionu. „Śliwicka Dyszka” to bieg na 10 km, organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Śliwicach. W ramach imprezy odbyły się również spacer nordic walking na trasie 5 km oraz biegi dla dzieci, co sprawiło, że każdy, bez względu na wiek czy kondycję, mógł wziąć udział i cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu.
„Śliwicka Dyszka” jest jednym z pięciu biegów w ramach Grand Prix Borów Tucholskich, którego celem jest popularyzowanie biegania oraz promowanie nordic walkingu jako formy aktywnego wypoczynku i najprostszej formy ruchu. Wydarzenie to propaguje również zdrowy styl życia poprzez sport, co jest nam szczególnie bliskie.
Nasz Partner Bank Spółdzielczy w Koronowie sfinansował materiały informacyjne o transplantacji, dzięki temu 600 zawodników w pakietach oprócz ulotek, otrzymało także oświadczenia woli umieszczone na pomysłowych smyczach. Dzięki tym oświadczeniom woli, każdy z nas może chociaż zastanowić się nad tak ważnym tematem, porozmawiać z najbliższymi, a także wyrazić swoją zgodę na oddanie narządów po śmierci, dając tym samym nadzieję tym, którzy jej najbardziej potrzebują.
Jako Centrum Medyczne Gizińscy mieliśmy ogromną przyjemność być sponsorem niezwykłego wydarzenia, jakim jest Festiwal Fontanny Muzyki.
Organizowane koncerty odbywały się w każdą sobotę sierpnia, a na finałowym koncercie, który odbył się 31.08.2024 wypromowana została nasza kampania ,,Twoje Organy mogą dalej grać’’. Dziękujemy wszystkim za pozytywną energię podczas koncertów oraz za możliwość uczestniczenia w tak wspaniałym widowisku.
Więcej informacjina temat transplantacji:
- POLTRANSPLANT – Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. transplantacji:Przejdź na stronę
- Transplantologia – dar życia:Przejdź na stronę
- Jak zostać dawcą narządów?:Przejdź na stronę
- Transplantacja – pytania i odpowiedzi:Przejdź na stronę
- Czym jest transplantacja?:Przejdź na stronę
- Życiodajna moc transplantologii:Przejdź na stronę
- Transplantologia – życie przed i po przeszczepie – porady i wskazówki:Przejdź na stronę
- Czy epoka lodu w transplantologii za nami?:Przejdź na stronę
- Ogólnopolskie Stowarzyszenie MOJE NERKI:Przejdź na stronę
- Akty prawne – transplantacja:Przejdź na stronę
- Stowarzyszenie Transplantacji Serca Zarząd Główny:Przejdź na stronę
- Fundacja dla Transplantacji:Przejdź na stronę
- Stowarzyszenie życie po Przeszczepie:Przejdź na stronę