ZABIEGI SZPITALNE

Założenie przezskórnej endoskopowej gastrostomii (PEG)
W CENTRUM MEDYCZNYM GIZIŃSCY

Home/Założenie przezskórnej endoskopowej gastrostomii (PEG)

CZYM JEST
PEG?

PEG – to przezskórna endoskopowa gastrostomia, która umożliwia dostarczenie pokarmu bezpośrednio do żołądka. Zakładany jest pacjentom niezdolnym do samodzielnego przyjmowania pokarmów drogą doustną.

W CENTRUM MEDYCZNYM GIZIŃSCY WYKONUJEMY ZABIEG ZAŁOŻENIA PRZEZSKÓRNEJ ENDOSKOPOWEJ GASTROSTOMII (PEG) W RAMACH NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA.

Zabieg ten wykonywany jest wyłącznie osobom dorosłym.

WSKAZANIA DO ZAŁOŻENIA
PEG

PEG stosuje się do czasu, gdy pacjent ponownie będzie mógł samodzielnie się odżywiać. W niektórych przypadkach trwa to wiele lat. Przez PEG podaje się indywidualnie przygotowaną dietę, płyny oraz leki. W przypadku konieczności korzystania z preparatów komercyjnych CMG zapewnia nadzór pielęgniarski i lekarski oraz dostarcza wymagane preparaty żywieniowe w ramach naszego programu żywieniowego.

JAK POWINNO WYGLĄDAĆ SKIEROWANIE NA ZABIEG
ZAŁOŻENIA PEG?

  • skierowanie musi być wystawione na Oddział Chirurgii Ogólnej
  • na skierowaniu powinien być ujęty cel: założenie przezskórnej endoskopowej gastrostomii

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU
założenia przezskórnej endoskopowej gastrostomii

  • Każdy pacjent powinien przejść kwalifikację do zabiegu, która w Centrum Medycznym Gizińscy prowadzona jest on-line, telefonicznie lub osobiście, dostosowując się do możliwości komunikacyjnych pacjenta.
  • Pacjent powinien mieć wykonane najpóźniej tydzień przed planowym zabiegiem badania laboratoryjne z krwi – morfologia z rozmazem, sód, potas, APTT, INR, kreatynina. Ewentualne dodatkowe badania ustalane są podczas rozmowy kwalifikacyjnej z lekarzem prowadzącym.
  • W dniu zabiegu pacjent zgłasza się na Oddział Chirurgii. Na 8h przed zabiegiem nie można spożywać żadnych posiłków (można pić wyłącznie klarowne płyny, takie jak woda, herbata). Natomiast 2h przed zabiegiem należy pozostać całkowicie na czczo (nie można jeść ani pić).

Jak wygląda zabieg
założenia PEG?

Zakładanie PEG odbywa się w warunkach szpitalnych. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym (z możliwością sedacji dożylnej) i polega na wprowadzeniu rurki gastrostomijnej do żołądka przez małe nacięcie w lewym, górnym kwadrancie brzucha, pod kontrolą i przy pomocy endoskopu wprowadzonego przez usta. Pacjenci zwykle mogą wrócić do domu w dniu zabiegu lub w kolejnej dobie (decyduje lekarz prowadzący).

SpecjaliściZałożenie PEG

OSOBY ZAINTERESOWANE ZABIEGIEM
PROSIMY O KONTAKT Z KOORDYNACJĄ ZABIEGÓW

Na jaki czas
jest założony PEG?

PEG stosuje się do czasu, gdy pacjent ponownie będzie mógł samodzielnie się odżywiać. W niektórych przypadkach trwa to wiele lat. Przez PEG podaje się indywidualnie przygotowaną dietę, płyny oraz leki. W przypadku konieczności korzystania z preparatów komercyjnych Centrum Medyczne Gizińscy zapewnia nadzór pielęgniarski i lekarski oraz dostarcza wymagane preparaty żywieniowe w ramach poradni żywieniowej na NFZ.

Więcej szczegółów o żywieniu dojelitowym w warunkach domowych

Nowości, promocje, porady zdrowotne
Zapisz się do newslettera