EN

Walka z otyłością

Walka z otyłością - ilustracja

15 września 2008 Leczenie

Struktura terapii oparta jest na 4 poziomach zaawansowania – referencyjności, w zależności od stanu ogólnego pacjenta, masy ciała, możliwości terapii oraz ograniczeń czasowych.

1. Lekarz – pierwszy poziom – spotkanie z lekarzem celem oceny stanu zdrowia, ewentualnych chorób współistniejących, pomiaru obwodów talii, bioder, procentowej zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej, masy ciała, wzrostu, BMI, WHR, SCORE, ciśnienia tętniczego, ekg, podstawowych badań laboratoryjnych – morfologia, glukoza, lipidogram, TSH – przed i po terapii, określenie celów, zaplanowanie kolejnych wizyt, ułożenie indywidualnej diety co 14 dni, założenie książeczki kontroli.
Staramy się aby takie konsultacje odbywały się co 7 – 14 dni przez cały okes terapii.

2. Psycholog – drugi poziom– spotkanie z psychologiem w formie indywidualnych konsultacji i tzw. grup wsparcia z innymi pacjentami – wymiana wspólnych doświadczeń, przeprogramowanie psychiki na nowy styl życia, wyuczenie nowych nawyków – psychoterapia otyłości.

3. Instruktor – trzeci poziom – opieka instruktora fitness, dobór odpowiednich ćwiczeń fizycznych, wspólne zajęcia grupowe 2 – 3 razy w tygodniu w Centrum Sportowym pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej i lekarza, ewentualnie fakultatywne zajęcia na basenie – w zależności od liczebności grupy.

4. Farmakologia – czwarty poziom – terapia farmakologiczna z zastosowaniem preparatów najnowszej generacji o udowodnionym działaniu terapeutycznym pod kontrolą lekarską hamujących ośrodek głodu w ośrodkowym układzie nerwowym, zmniejszających przyswajalność i zwiększających metabolizm węglowodanów i tłuszczów, wzmagających termogenezę. Kwalifikacja do zabiegów chirurgicznych.
Ponadto oferuje się Naszym pacjentom dostęp do najnowszej literatury i osiągnięć z dziedziny leczenia otyłości i chorób z nią związanych.Stałe 24h konsultacje telefoniczne i e – mailowe z lekarzem prowadzącym i psychologiem.

Personel
dr Paweł Rajewski

 • 1.Oddział Chorób Wewnętrznych Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy,
 • 2.Katedra Biologii Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,

Prawda…

 • 1. Otyłość to nie tylko zły, nieatrakcyjny wygląd, zmniejszona tolerancja wysiłku czy wzmożone pocenię się, nadmierna masa ciała to przede wszystkim zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, w tym zawału serca oraz niektórych nowotworów !
 • 2. Na otyłość wg. Światowej Organizacji Zdrowia cierpi około 300 mln ludzi na świecie, a za około 25 lat ten wynik może się zwiększyć nawet dwukrotnie. Odpowiedzialny jest za to nieprawidłowy styl życia z niewłaściwą dietą z nadmierną ilością pokarmów wysokokalorycznych o dużej zawartości tłuszczów zwierzęcych, węglowodanów, soli kuchennej, a zbyt małą ilością ryb, warzyw i owoców oraz siedzący tryb życia i palenie papierosów. Jemy niesystematycznie i niezdrowo.

Ideałem jest spożywanie 5 posiłków dziennie mniej więcej co 3 godziny, z zachowaną 3 godzinną przerwą miedzy ostatnim posiłkiem a spoczynkiem nocnym, z co najmniej 2 litrami wypitymi wody niegazowanej na dobę / nie dotyczy osób z niewydolnością serca /, z ograniczeniem do 6g/ dobę lub wyeliminowaniem soli kuchennej z diety oraz 2 –3 porcjami warzyw i owoców na dobę, z rybami w ilości 2 –3 razy w tygodniu.

Normy dla populacji europejskiej wg. IDF – Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna

 • Obwód talii u kobiet – 80 cm
 • Obwód talii u mężczyzn – 94 cm
 • BMI – masa ciała (kg) / wzrost (m2)
 • Wartość prawidłowa-18,5 ≤ BMI < 25 kg/m2
 • Nadwaga- 25 ≤ BMI < 30
 • Otyłość 30 ≤ BMI < 40
 • Otyłość olbrzymia ≥ 40
 • WHR – stosunek obwodu talii do obwodu bioder
 • Norma dla kobiet < 0,85
 • Norma dla mężczyzn < 0,9

Udostępnij wpis: Facebook Twitter

Inne wpisy

Rejestracja

Rejestracja czynna
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8.00 - 20.00

tel. +48 52 345 50 80
tel. +48 52 506 57 57
fax +48 52 366 50 25
@: rejestracja@gizinscy.pl

© Centrum Medyczne Gizińscy. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Branding / Design: Inspect™ Brand & Web Design