EN

Diagnostyka

Diagnostyka - ilustracja


Cytologia

Cel badania: (SYSTEM BETHESDA)

 • profilaktyka raka szyjki macicy.

Przygotowanie:

 • badania nie wykonuje się w okresie krwawienia miesiączkowego i w przebiegu silnej grzybicy układu płciowego.

Badanie powinny wykonać kobiety przynajmniej raz w roku. Rozmaz pobierany jest przez lekarza ginekologa w czasie wizyty. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu, przez lekarza ginekologa. Czas oczekiwania na wynik to około 10 dni roboczych.

Koszt cytologii: 40zł.

Badanie cytologii również wykonywane jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.


Doppler naczyń

USG Doppler – duplex jest nieinwazyjnym badaniem przepływu krwi w tętnicach, naczyniach krwionośnych metodą ultrasonograficzną. Pozwala ono na ocenę wydolności układu żylnego oraz precyzyjną lokalizację zmienionych chorobowo żył i tętnic. Badanie jest obecnie pierwszym i niezbędnym etapem skutecznego leczenia choroby żylnej. Poprzedza ono leczenie chorób układu żylnego i tętniczego, zarówno metodami operacyjnymi, jak i nieoperacyjnymi.

Cel badania:

 • wykrywanie zmian patologicznych, takich jak zwężenia lub niedrożności tętnic.

Przygotowanie:

 • nie wymaga specjalnego przygotowania.

Badanie wykonuje się u pacjentów w każdym wieku, jest bezbolesne, może by powtarzane wielokrotnie bez narażania pacjenta na szkodliwe promieniowanie. Wynik przekazywany jest w formie opisu tego samego dnia.

Koszt USG doppler: 150zł.

Badanie USG doppler również wykonywane jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.


Echo serca

Polega na oglądaniu serca aparatem USG wzbogaconym o możliwość pomiaru przepływu krwi przez serce. Echo serca jest wykonywane w celu oceny budowy i pracy zastawek serca naturalnych lub sztucznych, pomiaru wielkości i pracy komór serca, grubości jego ścian oraz diagnostyki wad serca. To badanie pozwala również zdiagnozować obecność płynu w worku osierdziowym (worku otaczającym serce) lub skrzeplin w jamach serca. Wskazane zwłaszcza u chorych z chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia, kardiomiopatią, zapaleniem mięśnia sercowego, wsierdzia lub osierdzia, zaburzeniami rytmu oraz u chorych po zawale serca.

Pacjent podczas badania jest ułożony na wznak lub na lewym boku. Lekarz prosi pacjenta, aby przygotował się do badania (należy rozebrać się do pasa, położyć na leżance i unieść lewą rękę za głowę). Na głowicę aparatu (urządzenie w kształcie małego cylindra, które wysyła i odbiera fale dźwiękowe) nakładany jest żel, a następnie głowicę przykłada się pod różnymi kątami do klatki piersiowej w okolicy serca i przesuwa badając poszczególne części serca. Obraz serca jest pokazywany na specjalnym monitorze i odpowiednio interpretowany przez lekarza. Całe badanie trwa około 20 min.

Echo serca jest badaniem nieinwazyjnym, czyli nienaruszającym tkanek organizmu, bezbolesnym i nie związanym z żadnym ryzykiem dla pacjenta. Jest bezpieczne dla osób w każdym wieku, także dzieci i kobiet w ciąży. W razie potrzeby można je powtarzać wielokrotnie, bez dodatkowego zagrożenia dla pacjenta. Nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań ani opieki po badaniu.

Koszt echo serca: 180zł.

Badanie wykonywane jest tylko prywatnie.


Ekg spoczynkowe

Elektrokardiografia to nieinwazyjne badanie, wykonywane w celu wykrycia chorób mięśnia sercowego, na podstawie jego czynności bioelektrycznej.

EKG wykorzystuje się do oceny częstości oraz miarowości pracy serca, oceny prawidłowego rozmiaru oraz położenia komór serca, stwierdzenia ewentualnych nieprawidłowości w obrębie mięśnia sercowego i do monitorowania skuteczności stosowanego leczenia farmakologicznego lub zabiegowego (ocena pracy stymulatora serca).

Na podstawie wykresu EKG można stwierdzić:
• nieprawidłową częstość pracy serca i jego nieprawidłowy rytm,
• zaburzenia przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu, które mogą być rezultatem chorób serca lub chorób metabolicznych organizmu (np. nadczynności tarczycy),
• ślady przebytego w przeszłości zawału serca,
• oznaki ostrego upośledzenia napływu krwi do serca i zagrażającego zawału serca,
• skutki innych chorób, wpływających na stan mięśnia sercowego (np. nadciśnienia tętniczego, chorób tarczycy),
• niektóre wrodzone wady serca,
• zaburzenia poziomu elektrolitów (potasu, wapnia, magnezu) we krwi,
• oznaki zapalenia mięśnia sercowego lub worka osierdziowego.

Obecności niektórych chorób serca nie można wykluczyć nawet w przypadku prawidłowego wyniku EKG. Dlatego, w celu ustalenia przyczyn choroby oraz jej rozległości, lekarz może zalecić pacjentowi wykonanie dodatkowych badań.

Badanie nie wymaga przygotowania.

Koszt EKG: 30zł.

Badanie wykonywane jest tylko prywatnie.


Laboratorium - Punkt pobrań

Współpracujemy z Laboratorium Analiz Lekarskich „VITALABO”.

Gabinet zabiegowy jest otwarty od poniedziałku do piątku. Materiał diagnostyczny jest pobierany w godzinach 7:30 – 9:30 (alergeny IgE oraz panele alergiczne pobierane są również po południu, do godziny 18.00 – oprócz piątku – w piątek do 9:30).

Na krzywą cukrową pacjent musi stawić się równo na 7:30, po 7:30 nie pobieramy już krwi na badanie krzywej cukrowej (pacjent musi mieć swoją glukozę, zakupioną w aptece).

W gabinecie zabiegowym pobieramy całą gamę badań, zarówno tych podstawowych, jak i specjalistycznych:

nieodpłatnie : na podstawie skierowań od lekarzy specjalistów, przyjmujących w ramach umowy z NFZ w CM Gizińscy.

odpłatnie : na podstawie zleceń od innych lekarzy i na życzenie pacjenta.

Pobieramy badania laboratoryjne w zakresie diagnostyki:

-chorób tarczycy (TSH, FT4, FT3, anty TG, anty-TPO),

-chorób infekcyjnych,

– chemii klinicznej (lipidogram, próby wątrobowe, próby czynnościowe),

– funkcji rozrodczych (prolaktyna, progesteron, estradiol, DHEA),

– cukrzycy (poziom cukru, testy tolerancji glukozy),

– anemii,

– markerów nowotworowych,

– alergologii (IgE całkowite, IgE specyficzne),

– autoimmunologii.


Rezonans magnetyczny

Oferowane badania są całkowicie nieinwazyjne, gdyż w przeciwieństwie do innych badań radiologicznych nie wykorzystuje się promieniowania rentgenowskiego, lecz nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne i fale radiowe.


Spirometria

Badanie polega na pomiarze objętości powietrza przesuwającego się z lub do układu oddechowego podczas oddychania (cyklu oddechowego). Pomiary spirometryczne uzyskiwane są za pomocą specjalnych aparatów (spirometrów, spirografów), połączonych zwykle z komputerem i dostarczają danych diagnostycznych o ilości oraz stanie czynnościowym miąższu płucnego. Próby farmakologiczne polegają na wykonaniu pomiarów spirometrycznych po podaniu leków w aerozolu, które kurczą lub rozszerzają oskrzela. Umożliwia to ocenę wrażliwości błony mięśniowej oskrzeli na poszczególne leki. Można także stosować „testy prowokacyjne”, polegające na podaniu inhalacyjnie podejrzanego alergenu (substancji prowokującej napad astmatyczny) i spirometryczną rejestrację przebiegu ewentualnego ataku astmatycznego. Badanie spirometryczne ma określić pojemność zawartych w płucach gazów i dać informację o sprawności wentylacyjnej układu oddechowego. Ma ono także za zadanie określenie szybkości i objętości wymiany gazowej w płucach.
Połączenie badania spirometrycznego z próbą farmakologiczną pomocne jest w ustaleniu rozpoznania choroby, np. u większości chorych na astmę oskrzelową występuje nadwrażliwość na leki, wywołujące skurcz oskrzeli. Badanie to umożliwia również dobór odpowiedniego leku przy astmie napadowej lub stałej (przewlekłe zapalenie oskrzeli).
Spirometryczna próba prowokacyjna z domniemanym alergenem dostarcza dowodów określających, które substancje są odpowiedzialne za objawy chorobowe dróg oddechowych.
WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

 • Choroby układu oddechowego,
 • Operacje na miąższu płucnym,
 • Monitorowanie leczenia chorób płuc.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

 • Nie ma specjalnych zaleceń. Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań.

OPIS BADANIA

W czasie badania pacjent oddycha poprzez ustnik połączony specjalną rurką z aparatem spirometrycznym. Często pacjentowi zakłada się odpowiedni zacisk na nos, który zapewnia, że powietrze oddechowe w całości przechodzi przez ustnik. Przed przystąpieniem do właściwych pomiarów spirometrycznych, chory powinien wykonać kilka głębokich oddechów. Kolejna czynność to wzięcie bardzo głębokiego wdechu i po przyłożeniu szczelnie ustnika do ust, jak najszybsze wydmuchnięcie do aparatu całego zapasu powietrza zawartego w płucach. Dalsze ruchy oddechowe wykonywane są zgodnie z poleceniami osoby wykonującej badanie. W próbie farmakologicznej badany przyjmuje poprzez wdychanie (wziewnie) lek, w próbie prowokacyjnej domniemany alergen, a następnie wykonuje się pomiary spirometryczne.
Wynik badania przekazywany jest w formie opisu z podaniem wartości liczbowych badanych parametrów, niekiedy z dołączonymi wykresami.
Badanie trwa zwykle kilka minut.

Koszt spirometrii: 70zł

Koszt spirometrii z próbą rozkurczową: 90zł

Koszt spirometrii z metacholiną: 250zł (koszt razem z wizytą u pulmonologa).

W naszym Centrum badanie wykonywane jest tylko prywatnie.USG

USG PIERSI

Badanie ultrasonograficzne piersi jest badaniem bezbolesnym, nieinwazyjnym i bezpiecznym. Zaleca się je kobietom do 40 roku życia jako element profilaktyki chorób piersi, jak również u kobiet starszych, z bogato rozwiniętą tkanką gruczołową, jako badanie uzupełniające po mammografii. Przy pomocy badania USG piersi można ocenić strukturę gruczołu oraz określić charakter ewentualnie wykrytych zmian.

Badanie USG najlepiej jest wykonywać między 3 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Zaleca się przedstawienie lekarzowi opisów poprzednio wykonanych badań, w tym również mammografii.

Koszt USG: 200zł

USG jamy brzusznej

 • jest metodą obrazowania narządów przy pomocy fali ultradźwiękowej.

USG jest nieinwazyjną metodą wykrywania zmian patologicznych w narządach, pozwala na ocenę kształtu wielkości i położenia narządu czy przestrzeni anatomicznej. Wskazaniem do badania są nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych: bóle brzucha, utrudnienia w oddawaniu moczu i stolca oraz inne niepokojące zmiany w organizmie.

Cel badania:

 • diagnoza charakteru zmian chorobowych narządów wewnętrznych.

Przygotowanie do badania:

 • przed badaniem min. 6-8 godzin należy pozostać na czczo,
 • w przeddzień badania dieta powinna być lekkostrawna,
 • wskazane jest na 1 godzinę przed badaniem wypić 1-1,5 litra niegazowanego płynu, najlepiej wody.

 

 • Zalecane jest przedstawienie lekarzowi opisów poprzednich badań.

Koszt USG: 200zł

USG tarczycy

 • jest metodą obrazowania gruczołu tarczowego przy pomocy fali ultradźwiękowej.

USG jest nieinwazyjną metodą wykrywania zmian patologicznych w narządach. Pozwala na orientacyjną ocenę kształtu, wielkości i położenia narządu.
Wskazaniem do badania są nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych, choroby tarczycy.

Cel badania:

 • ocena guzków (torbiele, guzki lite), wole zapalne.
 • pomoc przy lokalizacji zmiany w gruczole tarczycy podczas wykonywania biopsji.
 • monitorowanie po zabiegach operacyjnych tarczycy.

Przygotowanie do badania:

 • zalecane jest przedstawienie lekarzowi opisów poprzednich badań

Koszt USG: 200zł

USG ginekologiczne, narządu rodnego

 • jest metodą obrazowania narządów rodnych przy pomocy fali ultradźwiękowej.

W zależności od wskazań stosuje się sondy przezbrzuszne i przezpochwowe (transvaginalne).
USG jest nieinwazyjną metodą wykrywania zmian patologicznych w narządach rodnych.

Cel badania:

 • wykrywanie nieprawidłowości w budowie narządu rodnego (np. torbiele jajników, mięśniaki macicy),
 • ocena cyklu jajnikowego (owulacja).

Przygotowanie do badania:

 • do badania sondą przezpochwową nie ma specjalnego przygotowania,
 • w badaniu przez powłoki brzuszne wymagane jest uprzednie wypełnienie pęcherza moczowego.

Badanie wykonywane jest przez lekarza ginekologa-położnika. Trwa maks. 20 minut. Wynik jest przekazywany w formie opisu z załączonym zdjęciem.

Cena badania jest wliczona w cenę wizyty ginekologicznej.

USG węzłów chłonnych

Cel badania:

 • ocena powiększonych lub zmienionych chorobowo węzłów chłonnych.

Przygotowanie do badania:

 • nie wymaga specjalnego przygotowania.

Koszt USG: 200zł

USG układu moczowego

 • jest metodą obrazowania narządów układu moczowego (nerek, moczowodów, pęcherza moczowego) przy pomocy fali ultradźwiękowej.
 • USG jest nieinwazyjną metodą wykrywania zmian patologicznych w narządach, pozwala na ocenę kształtu, wielkości i położenia narządu czy przestrzeni anatomicznej.

Wskazaniem do badania jest podejrzenie kamicy nerkowej, zmian nowotworowych nerek, zmian zapalnych (ropnie, gruźlica), podejrzenie zmian moczowodu i pęcherza moczowego.

Cel badania:

 • Wykrycie, określenie wielkości i charakteru zmian chorobowych nerki, moczowodu i pęcherza moczowego,
 • Wykrycie i zlokalizowanie złogów kamicznych w układzie moczowym.

Przygotowanie do badania:

 • przed badaniem min. 4 godziny pozostać na czczo,
 • w przeddzień badania dieta powinna być lekkostrawna,
 • wskazane jest na 1 godzinę przed badaniem wypić 1-1,5 litra niegazowanego płynu (woda),
 • zalecane jest przedstawienie lekarzowi opisów poprzednich badań.

Koszt USG: 200zł

USG ślinianek

Wskazaniem do badania jest powiększenie gruczołów ślinowych, niewiadomego pochodzenia, zmiana konsystencji przy badaniu palpacyjnym , bolesność ślinianek i zmiany toczące się w ich pobliżu.

Cel badania:

 • ocena wielkości ślinianek oraz różnicowanie przyczyn powiększenia (zapalenia, guzy, kamica).

Przygotowanie do badania:

 • nie wymaga specjalnego przygotowania.

 

Każde badanie USG wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku. Jest bezbolesne, może być powtarzane wielokrotnie bez narażania pacjenta na szkodliwe promieniowanie. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu, bezpośrednio po badaniu.

W naszym Centrum badania USG wykonywane jest prywatnie oraz na Narodowy Fundusz Zdrowia (ze skierowaniem, wystawionym w CM Gizińscy).

 

Rejestracja

Rejestracja czynna
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8.00 - 20.00

tel. +48 52 345 50 80
tel. +48 52 506 57 57
fax +48 52 366 50 25
@: rejestracja@gizinscy.pl

Godziny przyjęć

Specjaliści

© Centrum Medyczne Gizińscy. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Branding / Design: Inspect™ Brand & Web Design