EN

Chirurgia endokrynologiczna

Chirurgia endokrynologiczna - ilustracja

Większość wizyt i badań wykonujemy bezpłatnie dzięki umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zakres porady ambulatoryjnej dotyczącej leczenia chirurgicznego chorób tarczycy i przytarczyc:

  • kwalifikacja do leczenia chirurgicznego tarczycy i przytarczyc (guzy płata lewego lub prawego tarczycy, wole guzowate tarczycy) + opieka pooperacyjna (zmiany opatrunków, usuwanie szwów, badania kontrolne); pacjent proszony jest o zabranie na pierwszą wizytę dokumentacji związanej z chorobą np. biopsja, usg tarczycy, wyniki badań etc.

Choroby tarczycy stanowią poważny problem w populacji europejskiej.

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego. Położona jest na szyi. Ma kształt litery H. Zbudowana jest z dwóch płatów położonych pionowo wzdłuż długiej osi ciała połączonych poprzecznie ułożoną cieśnią. W stanie fizjologii gruczoł waży od 10 do 20 g. Cieśń tarczycy leży przeważnie na poziomie 3 chrząstki pierścieniowatej tchawicy, bieguny górne płatów tarczycy przylegają do krtani na wysokości połowy chrząstki tarczowatej krtani, bieguny dolne obu płatów sięgają do poziomu wejścia do klatki piersiowej. Gruczoł otoczony jest torebkami. Zewnętrznie od torebki zewnętrznej położone są naczynia zaopatrujące gruczoł, przytarczyce i nerwy krtaniowe wsteczne zazwyczaj położone są poza torebką. Tarczyca sąsiaduje z narządami przebiegającymi na szyi: tchawicą, przełykiem i pęczkami naczyniowo-nerwowymi.

 


Leczenie operacyjne tarczycy

Leczenie operacyjne tarczycy (tyreoidektomia), polega na wycięciu zmienionego chorobowo miąższu gruczołu z pozostawieniem zdrowego fragmentu tarczycy.

Zabieg operacyjny wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, z kosmetycznego skórnego cięcia kołnierzowego niskiego na szyi powyżej wcięcia mostka. Po zabiegu operacyjnym, w obrębie loży po usuniętej tarczycy umieszczone zostają dreny podłączone do butli Redona, które są usuwane zazwyczaj w I lub II dobie pooperacyjnej. Już w I dobie po zabiegu u większości operowanych możliwy jest powrót do diety doustnej oraz pełna rehabilitacja ruchowa – można chodzić.

W większości przypadków wypis do domu następuje w 2-3 dobie po zabiegu operacyjnym, zawsze jednak w zależności od przebiegu operacji, stanu pooperacyjnego pacjenta i decyzji prowadzącego lekarza.

Rejestracja

Rejestracja czynna
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8.00 - 20.00

tel. +48 52 345 50 80
tel. +48 52 506 57 57
fax +48 52 366 50 25
@: rejestracja@gizinscy.pl

Godziny przyjęć

Pn 9:00 – 16.00

Wt 9:00 – 16.00

Śr 9:00 – 16.00

Cz

Pt 9:00 – 16.00

© Centrum Medyczne Gizińscy. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Branding / Design: Inspect™ Brand & Web Design