EN

CIEKAWOSTKA !!!

CIEKAWOSTKA !!! - ilustracja

21 czerwca 2016 Leczenie

Czy wiesz, że tętniak aorty to nieprawidłowe poszerzenie tętnicy głównej, którą krew przepływa od serca w kierunku ważnych dla życia narządów i tkanek w organizmie człowieka. Najczęściej tętniaki powstają w odcinku brzusznym aorty. Prawidłowa aorta u mężczyzn ma średnicę około 2cm. U kobiet jest o 1-2mm mniejsza. Tętniak aorty brzusznej rozpoznajemy gdy średnica naczynia jest większa niż 3cm. W takiej sytuacji chory powinien pozostawać pod opieką chirurga naczyniowego oraz regularnie kontrolować wymiary tętniaka.

Co wpływa na powstanie tętniaka?

Na skutek kilku niekorzystnych czynników takich jak np. palenie papierosów, rozwój miażdżycy i nadciśnienia tętniczego oraz wpływu genów i niektórych drobnoustrojów, może dojść do stopniowego poszerzania się aorty. Tętniaki kilka razy częściej występują u mężczyzn niż u kobiet. Ważne jest także czy w rodzinie występowały tętniaki gdyż udowodniono, że wpływ genów jest bardzo istotny.

Kogo badać w kierunku tętniaka?

Aktualne wytyczne zalecają przesiewowe badanie usg u wszystkich mężczyzn po 65rż. w kierunku tętniaka aorty brzusznej. U młodszych chorych badania należy wykonać jeśli w rodzinie występowały tętniaki lub chory ma dodatkowe czynniki ryzyka rozwoju tętniaka np. pali papierosy (ryzyko wyższe 4-5 krotnie).

Co robić gdy mam tętniaka?

Po pierwsze nie należy wpadać w panikę. Tętniak to nie choroba nowotworową …ani ciąża. Jeżeli jego wymiary nie są duże to wymaga jedynie obserwacji. Chory powinien mieć wykonywane regularnie usg jamy brzusznej. Zazwyczaj 1x w roku. Jeżeli tętniak się powiększa to zwiększamy częstość kontroli – usg co 3-6 miesięcy. Kontrola u lekarza pozwala uniknąć pęknięcia tętniaka i odpowiednio wcześnie skierować chorego na operację. Warto jest wybrać jedną poradnię, w której będziemy się kontrolować gdyż dzięki temu wyniki są do siebie bardziej porównywalne.

Czy jest tabletka na tętniaka?

Nie ma. Nie istnieje lek, który spowodowałby zmniejszenie czy zniknięcie tętniaka. Ważne jest natomiast aby przyjmować leki takie jak kwas acetylosalicylowy (np. Acard czy Polocard), statyny czyli leki obniżające cholesterol. Niezmiernie ważne – a właściwie najważniejsze jest rzucenie palenia. Papierosy zawierają substancje, które nasilają zmiany degeneracyjne w ścianie aorty i przyspieszają rozwój tętniaka. Bardzo ważna jest również kontrola i leczenie nadciśnienia tętniczego. Zmieniając styl życia i regularnie przyjmując leki jesteśmy w stanie opóźnić rozwój tętniaka.

Dlaczego tętniak jest groźny?

Poszerzanie się ściany aorty w tworzącym się tętniaku wiąże się z jej stopniowym osłabieniem. Ściana aorty w miejscu tętniaka robi się coraz cieńsza i w pewnym momencie nie jest w stanie przeciwstawić się ciśnieniu krwi. Dochodzi do bardzo groźnej dla życia sytuacji – pęknięcia tętniaka. Niekiedy poprzedzone jest bólami brzucha lub dolegliwościami bólowymi podobnymi do tych jakie występują w chorobach kręgosłupa lub nerek. Może się to również stać nagle bez żadnej przyczyny. Chory nagle odczuwa osłabienie, niekiedy dochodzi do omdlenia z pełną utratą przytomności. W tej sytuacji należy wezwać Pogotowie Ratunkowe (tel. 112, 999) gdyż chory musi znaleźć się jak najszybciej w szpitalu.

Kiedy poddać się operacji?

Po pierwsze kiedy tętniak przekracza wymiar uznawany za niebezpieczny. U mężczyzny wskazaniem do operacji jest średnica tętniaka >5,5cm. U kobiet leczenie operacyjne proponujemy gdy średnica jest >5,2cm. Taka „granica” ustalona została nieco sztucznie, na podstawie obliczeń statystycznych. Wynika z nich, że po przekroczeniu tych wymiarów ryzyko pęknięcia tętniaka jest wyższe niż ryzyko wynikające z przeprowadzenia operacji.

Kolejnym wskazaniem jest szybki wzrost tętniaka. Przyjmuje się, że powiększenie tętniaka o 1cm w ciągu pół roku jest wskazaniem do operacji, nawet jeśli tętniak nie przekroczył jeszcze 5,5 cm.

Wreszcie, występowanie niewyjaśnionego bólu brzucha u chorego z tętniakiem jest również wskazaniem do operacji.

Oczywiście bezdyskusyjnym wskazaniem do operacji jest pęknięcie tętniaka. Jest to niestety bardzo groźny stan, w którym śmiertelność jest wysoka (powyżej 60%). Ważne jest aby chory znalazł się jak najszybciej w szpitalu. Im lepszy jest stan pacjenta w chwili rozpoczęcia operacji tym większe ma szanse na przeżycie.

Jakie są metody operacyjne?

1. Operacja klasyczna. Pierwotnie, operacje tętniaków aorty brzusznej wykonywane były metodą otwartą poprzez duże cięcie na brzuchu i ewentualnie w pachwinach. W trakcie tej operacji likwiduje się tętniak i wszczepia tzw. protezę naczyniową, przez którą od teraz płynie krew. Operacja ta jest na tyle skomplikowana, że wykonuje się ją w dużych ośrodkach klinicznych dysponujących oddziałem chirurgii naczyniowej i oddziałem intensywnej terapii.

2. Implantacja stentgraftu. Współcześnie metoda otwarta wypierana jest przez znacznie droższą ale mniej inwazyjną metodę wewnątrznaczyniową czyli tzw. implantację stentgraftu. Operacja przeprowadzana jest przez niewielkie nacięcia w pachwinach. Poprzez tętnice udowe do tętniaka wprowadzany jest specjalnie przygotowany stentgraft, który po otwarciu wyłącza tętniak z obiegu krwi. Dzięki temu tętniak nie pęka i z czasem się obkurcza. Ryzyko powikłań jest znacznie mniejsze w tej metodzie niż po operacji otwartej. Niestety są też pewne niedogodności. Po takiej operacji chory wymaga kilku kontroli lekarskich w ciągu roku oraz badań obrazowych (usg, tomografia). Niekiedy konieczne są operacje uzupełniające (również techniką wewnątrznaczyniową). Jest to pewna cena jaką płacimy za mniejszy „uraz” operacyjny.

Pamiętaj, że :

  • u wszystkich mężczyzn po 65 r. ż. należy wykonać badanie usg z oceną aorty
  • małe tętniaki <5cm wymagają z reguły jedynie obserwacji w poradni chorób naczyń

  • modyfikując czynniki ryzyka (leki, papierosy, dieta, styl życia) możemy wydłużyć czas bez operacji

  • istnieją dwa typy operacji tętniaka: operacja otwarta oraz implantacja stentgraftu

  • pęknięcie tętniaka jest stanem wymagającym natychmiastowej operacji

Jeżeli coś Cię niepokoi, nasz wątpliwości zachęcamy do rejestracji na wizytę do dr. Wierzchowskiego.

Rejestrować można się osobiście, telefonicznie pod nr tel 52 345 50 80 lub mailowo: rejestracja@gizinscy.pl.

Udostępnij wpis: Facebook Twitter

Inne wpisy

Rejestracja

Rejestracja czynna
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8.00 - 20.00

tel. +48 52 345 50 80
tel. +48 52 506 57 57
fax +48 52 366 50 25
@: rejestracja@gizinscy.pl

© Centrum Medyczne Gizińscy. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Branding / Design: Inspect™ Brand & Web Design